Championships Organized by School and Season Every Division
Organized by School Individual School Pages (All Sports) (Sports totals are available from sports' pages below)
Organized by Season
Championships Won by RI Schools in Non-RIIL Sports
Back to Boys Sports
Back to Girls Sports
|
RIIL
Champions (Every
Division) 2000-01
Football Division I- La Salle Division II- Westerly Division III- Burrillville Division IV- Tiverton
Boys Soccer Open Division- La Salle Large Division- Pilgrim Small Division- Mount Saint Charles
Boys Volleyball Division I- East Providence Division II- Tolman
Boys Cross Country State- Hendricken Class A- Hendricken Class B- La Salle Class C- SmithField State Individual- Ryan McConnell (Hendricken)
Boys Ice Hockey Championship Division (State)- Mount Saint Charles Met B- Cranston West Met C- Portsmouth
Boys Basketball Division I-AA (State)- St. Raphael Division I-A (Non-State)- Smithfield Division II- Barrington
Wrestling State- Warwick Vets B Sectionals- Ponaganset C Sectionals- North Providence
Boys Swimming State- Hendricken Class A- Hendricken Class B- Pilgrim Class C- Rogers
Boys Indoor Track State- Hendricken Metropolitan A- Hendricken Suburban B- Classical
Baseball Class A- Toll Gate Class B- West Warwick
Boys Tennis Class A- South Kingstown Class B- East Providence Class C- East Greenwich State Singles- Andy Singer (South Kingstown) State Doubles- Mike Collins & Pat Shaughnessy (South Kingstown)
Golf State- Hendricken State Individual- Colby Pacheco (South Kingstown) Girls Individual- Anna Grzebien (Narragansett)
Boys Outdoor Track State- Hendricken Class A- Hendricken Class B- South Kingstown Class C- Classical Class D- Rogers
Boys Lacrosse State- Providence Country Day _________________________________________________________________________________________________________________
Girls Soccer Division I- Pilgrim Division II- Chariho Division III- West Warwick Division IV- Woonsocket
Field Hockey Division I- Wheeler Division II- Tiverton
Girls Tennis Class A- La Salle Class B- Bay View Class C- Tolman State Singles- Marissa Alikpala (Wheeler) State Doubles- Kate Zinno & Karla Ruggieri (Bay View)
Girls Cross Country State- North Kingstown Class A- North Kingstown Class B- Barrington Class C- Ponaganset State Individual- Lindsay Vieria (North Kingstown)
Girls Basketball Division I- Ponaganset Division II- North Smithfield Division III- Mount Saint Charles
Girls Swimming State- Lincoln Class A- Lincoln Class B- South Kingstown Class C- East Greenwich
Girls Indoor Track State- South Kingstown Large Schools- Toll Gate & South Kingstown Small Schools- La Salle
Gymnastics State- Coventry State Individual: Niki Bergeron (North Kingstown)
Fast-Pitch Softball Division I- North Providence Division II- Tiverton
Slow-Pitch Softball Division I- Cranston West Division II- North Providence
Girls Volleyball Class A- Toll Gate Class B- La Salle Class C- Central Falls
Golf State- Hendricken State Individual- Colby Pacheco (South Kingstown) Girls Individual- Anna Grzebien (Narragansett)
Girls Outdoor Track State- South Kingstown Class A- South Kingstown Class B- La Salle Class C- East Greenwich
Girls Lacrosse State- Barrington |
Links for Current Standings, Scores and Schedules
Information on Schools & the RIIL
For questions, comments, corrections, or suggestions relating to this site, please email:
NOTE: This web site and myself are not associated with the RIIL or any school; If you have any questions outside of the content of this site, please direct them to the appropriate contact information on the RIIL web site |